حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

چگونه کوله پشتی کوهنوردی خود را شستشو دهید.[۱۰۰% تضمینی]

شستشو و تمیز کردن کوله پشتی

کوله پشتی کوهنوردی ها را می توان جزو مهم ترین و البته حیاتی ترین لوازم برای کوهنوردان دانست به گونه ای که بسیاری از افراد حرافه ای ، کوهنوردی و صعود های مهم را بدون آن غیر ممکن می دانند . این وسیله به همان اندازه که حیاتی است به همان میزان هم نیازمند توجه و مراقب می باشد . از آن جایی که قیمت این محصول بسیار زیاد می باشد، لذا شما می بایست بصورت ویژه از آن نگهداری نمایید تا متحمل هزینه های بیشتری نشوید . شستشو و تمیز کردن کوله پشتی کوهنوردی یکی از مهم ترین و البته حیاتی ترین اقداماتی است که می بایست برای افزایش طول عمر و نگهداری صحیح تر از کوله تان انجام دهید .

کوله پشتی های کوهنوردی به دلیل ظرافت و البته ساختاری که دارند نیازمند توجه و بررسی ویژه ای هستند . عموماً جنس این کوله پشتی ها با لباس های عادی تفاوت های بسیاری دارد و لذا می بایست در حین شستشو و تمیز کردن کوله پشتی کوهنوردی با ظرافت و دقت زیادی عمل نمود و شیوه های مشخص و ویژه ای را برای انجام این کار در پیش گرفت . اگر چه این شیوه ها ممکن است برای شما تازگی داشته باشد یا تا کنون با آن ها برخورد نداشته باشید اما جای نگرانی نیست ما در ادامه تمام جوانب این کار و البته مناسب ترین شیوه آن را هم به خوبی ذکر کرده ایم تا شما بتوانید طول عمر کوله پشتی های خود را به راحتی افزایش دهید .

موارد حائز اهمیت قبل از شستشو و تمیز کردن کوله پشتی کوهنوردی

قبل از اینکه اقدام به شستشو و تمیز کرده کوله پشتی خود نمایید می بایست نکات مهمی را در نظر داشته باشید که به بهبود نتیجه کلی کار شما کمک می کند . یکی از این موارد، توجه به نوع جنس کوله پشتی شما می باشد . عموم کوله پشتی های موجود در بازار دارای جنس های برزنتی یا پلی استری هستند . البته نمونه های قدیمی دارای پوششی نایلونی هم می باشند که عموماً خاصیت آب گریزی دارد . هر یک از این جنس ها دارای مزیت ها و ویژگی های خاصی است که در نوع شستشو تفاوت هایی را به وجود می آورد . مادامی که شرکت ارائه دهنده کوله پشتی شما راهکاری را برای شستشو توصیه کرده است می بایست حتما مطابق آن عمل نمایید چرا که یقینا این شیوه بهتر از هر روش دیگری پاسخگو خواهد بود .

بسیاری از شرکت ها برای شستشو کوله های تولید خودشان ژل های مخصوص و یا راهکار های متفاوتی را پیشنهاد می دهند. برای مثال برخی توصیه می کنند که آن را در آب غوطه ور نمایید و برخی دیگر توصیه می کنند تا از این کار پرهیز نمایید . در هر حال آنچه که این تفاوت را ایجاد می کند در واقع نوع پارچه کوله پشتی شما می باشد و تمام این موارد هم در جهت حفظ کارایی و افزایش طول عمر آن می باشد . نکته دیگری که می بایست در این بین توجه خاصی به آن داشته باشید، استفاده از کاور می باشد . کاور ها در واقع پوشش های پلی استری هستند که خاصیت آب گریزی دارند و نه تنها مانع از کثیف شدن کوله می شوند بلکه خاصیت آبگریزی هم بدان می بخشند . بسیاری از کوله پشتی ها در حین خرید، کاور های مخصوصی را دارند که می بایست از آن استفاده نمود

شستشو و تمیز کردن کوله پشتی


وسایل لازم برای شستشو و تمیز کردن کوله پشتی کوهنوردی

همانگونه که اشاره کردیم شستشو و تمیز کردن کوله پشتی کوهنوردی نسبت به تمیز کردن و شسشتوی سایر لوازم تفاوت های آشکاری دارد و به همین سبب است که شستن و تمیز کردن آن هم نیازمند استفاده از ابزار ها و شیوه های مخصوص می باشد . برای شستشو و تمیز کردن کوله پشتی کوهنوردی عموماً از وسایل دم دستی و ساده ای استفاده می شود که در هر خانه ای می توان آن ها را یافت . این وسایل به شرح زیر است:

شستشو و تمیز کردن کوله پشتی
۱٫ یک ماده شوینده ملایم و بدون رایحه و بو که بهتر است از صابون و یا ژل ها و شوینده های مخصوص کیف های کوهنوردی استفاده نمایید .

شستشو و تمیز کردن کوله پشتی
۲٫ یک مسواک یا برس نرم

شستشو و تمیز کردن کوله پشتی
۳٫ اسفنج یا پارچه و دستمال مرطوب

مجموع این سه وسیله تمام آن چیزی است که برای شستشو و تمیز کردن کوله پشتی کوهنوردی نیاز دارید . البته در رابطه با این محصولات باید این نکته را در نظر داشته باشید که حتما مایع شسشتوی شما بدون بو و ملایم باشد که بهترین آن ژل های مخصوص است که در صورت موجود نبودن می توانید از صابون های بدون رایحه استفاده نمایید . در رابطه با برس و اسفنج هم این نکته را در نظر داشته باشید که حتما بخش شانه های آن نرم و ملایم باشد چرا که جنس بدنه اغلب کوله پشتی های کوهنوردی بسیار حساس است و در صورت سفت بودن می تواند باعث آسیب به آن ها شود .

شستشو و تمیز کردن کوله پشتی


شستشوی کامل کوله پشتی کوهنوردی

شستشو و تمیز کردن کوله پشتی کوهنوردی عموماً به صورت سطحی و کامل انجام می شود . شستوی کامل عبارت است تمیز کردن و شستن تمام بخش های کوله پشتی شما که در آن تک تک بخش های کوله پشتی کوهنوردی شما تمیز می شود . در شستن سطح تنها به تمیز کردن سطوح کوله پشتی اکتفا می شود . اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که مدت زمان زیادی است کوله پشتی خود را تمیز نکرده، باید حتما از شیوه شستشوی کلی استفاده نمایید . در این شیوه ابتدا می بایست تمام کوله خود را خالی و بعد از تمیز کردن با جارو برقی اقدام به شستشوی آن نمایید که به صورت موردی شامل مراحل زیر است .

• تمام جایگاه ها و جیب های کوله پشتی خود را خالی نمایید و سپس به وسیله یک جارو برقی تمام این جایگاه ها را تمیز نمایید .

• اگر کوله پشتی دارای زین یا اسکلت فلزی می باشد بهتر است آن را جدا کرده و کنار بگذارید.

• اگر کوله پشتی شما امکان جدا سازی بند ها و شانه ها را می دهد بهتر است آن ها را جدا نمایید و بصورت جداگانه با یک اسفنج یا پارچه ملایم بشورید . در نظر داشته باشید که اسفنج و یا پارچه مرطوب شما حتما به ماده شوینده تان آغشته شده باشد . بعد از این کار سعی کنید تا هر یک از این شانه ها را بصورت جدا گانه در زیر آب روان قرار دهید تا به خوبی تمیز شود و سپس آن ها را خشک نمایید .

• برای شستن مابقی اجزای کوله پشتی بهتر است یک لگن یا تشت را تا ارتفاع ۲۰ سانتی متری پر از آب گرم و ماده شوینده ملایم خود نمایید. بعد از این به آرامی کوله پشتی خود را درون آن قرار دهید و سعی کنید بخش های خارجی کوله پشتی را با فرچه و یا مسواک خود تمیز کرده و بخش های داخلی را ( که جنس حساس تری دارند ) با دست و به آرامی شستشو دهید . بهتر است در حین شستشوی جیب های توری نیز چنین ظرافتی را به خرج دهید و آن ها را با دست و به آرامی تمیز نمایید .

• بعد از اینکه تمام بخش های کوله پشتی را با ماده شوینده تمیز نمودید ، لگن آب را بریزید و آن را تا همان ارتفاع با آب سرد و تمیز پر نمایید و دوباره کوله پشتی را درون آن قرار دهید . این بار کوله پشتی خود را بصورت کامل آبکشی نمایید و در صورتی که لازم شد این مرحله را چند بار تکرار نمایید تا به خوبی تمیز شود .

شستشو و تمیز کردن کوله پشتی


شستشو و تمیز کردن کوله پشتی کوهنوردی بصورت سطحی

در بسیاری از موارد کوله پشتی ها بعد از یک کوهنوردی ساده اندکی گرد و خاک به خود می گیرند که استفاده از شیوه شستشوی کامل برای آن ها امری منطقی نیست . در این حالت شستن و تمیز کردن کوله ها به صورت سطحی می تواند بسیار مناسب تر باشد . این شیوه از شستشو و تمیز کردن کوله پشتی کوهنوردی بیشتر برای موقعیت هایی مناسب است که افراد یک گردش کوتاه با کوله خود داشته اند و یا نمی خواهد کوله شان بیشتر کثیف شود . در این حالت هم لوازم یاد شده مورد نیاز است اما شیوه شستشو متفاوت خواهد بود .

• در وهله اول سعی کنید تا مانند سری قبل کوله خود را خالی کنید و چند باری آن را بتکانید تا هرگونه ماده خارجی و گرد و خاک و سنگ از آن خارج شود.

• در مرحله بعدی سعی کنید تا به وسیله یک دستمال مرطوب یا اسفنج (بون ماده شوینده ) بخش های داخلی کوله پشتی را تمیز نمایید.

• برای سطوح داخلی بهتر است اسفنج یا پارچه را به ماده شوینده خود آغشته نمایید و سپس با آن بخش های سطحی را به خوبی تمیز نمایید و لکه ها و کثیفی ها را با آن پاک نمایید .

• در مرحله آخر اسفنج یا پارچه را به آب سرد (بدون ماده شوینده ) آغشته نمایید و از آن برای تمیز کردن کوله و پاک کردن ماده شوینده استفاده کنید و سپس اقدام به خشک کردن کوله پشتی خود نمایید .

در نظر داشته باشید که بهتر است بعد از هر کوهنوردی یک روزه یا سفر کوتاه با کوله خود از این شیوه برای شستشو و تمیز کردن کوله پشتی کوهنوردی خود استفاده نماید چرا که سبب می شود تا کوله شما دیرتر کثیف شود و همین امر طول عمر آن را افزایش می دهد .

 


نکات طلایی در شستشو و تمیز کردن کوله پشتی کوهنوردی

تمام فرایند شستشو و تمیز کردن کوله پشتی کوهنوردی محدود به موارد فوق نیست بلکه مجموعه ای از نکات در رابطه با آن وجود دارد که بصورت کلی در بین تمام حالت های فوق ثابت است و شما می بایست آن ها را در هر حالتی رعایت نمایید. این نکات در واقع تفاوت های بنیادی شستشو و تمیز کردن کوله پشتی کوهنوردی با شستشو و تمیز کردن لباس و پارچه های عادی می باشد و به همین دلیل می بایست به آن ها عمل نمود .

• همواره اولویت را به شیوه شستشوی ارائه شده توسط شرکت تولید کننده قرار دهید و از آن پیروی نمایید .

• هیچ گاه برای شستشو و تمیز کردن کوله پشتی کوهنوردی از ماشین لباس شویی استفاده ننمایید.

• هیچگاه برای خشک کردن کوله پشتی کوهنوردی از خشک شویی ها و یا خشک کن های لباسشویی استفاده ننمایید.

• زیپ ها را بصورت دوره ای تمیز نمایید تا گرد و خاک موجود در آن ها خارج شود . برای این تمیز سازی بهتر است از شیوه های معمول و یا از جارو برقی استفاده نمایید .

• برای شستشو و تمیز کردن کوله پشتی کوهنوردی همواره از آب ولرم بجای آب داغ استفاده کنید .

• هرگز برای پاک کردن زیپ ها از اجسام نوک تیز استفاده نکنید و آن ها را نخراشید چرا که بسیاری از آن ها لایه های ضد آب دارند .

• برای زیپ هایی که گیر کرده اند می توان از روغن های عادی و یا روغن های مخصوص زیپ ، برای روان سازی استفاده نمود .

• حتما از اسفنج و فرچه هایی با شانه های نرم برای شستشو و تمیز کردن کوله پشتی کوهنوردی استفاده کنید چرا که از آسیب زدن به لایه های حساس کوله پشتی جلوگیری می کند.

• برای خشک کردن کوله پشتی کوهنوردی بهتر است آن را در فضای آزاد و جایی که دارای سایه و دور از تابش مستقیم نور آفتاب است قرار دهید . چرا که اشعه UV که در تابش مستقیم نور خورشید وجود دارد باعث آسیب زدن به لایه های حساس کوله پشتی می شود .

 

همچنین سایت هایی همچون rei و mountainwarehouse در رابطه با نحوه شستشو و تمیز کردن کوله پشتی نیز مقاله ای اراعه داده اند .

admin
درباره ما
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X