حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

آموزش نحوه تنظیم کوله پشتی کوهنوردی

نحوه تنظیم کوله پشتی کوهنوردی

نحوه تنظیم کوله پشتی کوهنوردی بر روی بدن را می توان مهم ترین فاکتور در استفاده از آن دانست . که میتوانید بهترین نوع های ان را از فروشگاه لوازم کوهنوردی دارمارت خریداری نمایید همچتین باید دانست که بدون یک تنظیم دقیق و مناسب نمی توان استفاده بهینه را از کوله پشتی کوهنوردی داشت حتی اگر این کوله پشتی بهترین محصول موجود در بازار باشد . نحوه تنظیم کوله پشتی کوهنوردی امری بسیار مهم است که کمک می کند تا فشار ناشی از کوله پشتی بر روی بخش هایی همچون لکن و پایین تنه قرار بگیرد و حداقل میزان هم بر روی شانه ها باشد . اگر این تنظیم به خوبی صورت نگیرد به احتمال بسیار زیاد افراد بعد از مدت زمان کوتاهی دچار خستگی های مفرط می شوند که این امر به نوبه خود می تواند بازدهی آن ها را در سفر ها و صعود های بلند کاهش دهد .

چرا ما این مقاله تولید کردیم؟

شاید بتوان نحوه تنظیم کوله پشتی کوهنوردی بر روی بدن را مهم ترین عامل بعد از نحوه ی انتخاب کوله پشتی کوهنوردی دانست. بسیاری از افراد با وجود اینکه کوله پشتی های گران قیمت را خریداری می کنند اما همچنان نحوه تنظیم کوله پشتی بر روی بدن را نمی دانند و دانش کافی برای شیوه استفاده صحیح از آن ندارند . اگر شما هم جزو افرادی هستید که از این موضوع آگاهی کافی ندارند و یا بعد از حمل کوله پشتی تان سریعاً خسته می شوید بهتر است تا انتهای این متن با ما همراه شوید چرا که قصد داریم نحوه تنظیم کوله پشتی کوهنوردی را به شما آموزش دهیم اما قبل از آن بهتر است اهمیت این موضوع را بدانید .

 

در ویدیو پایین نحوه تنظیم کوله پشتی کوهنوردی روی بدن یاد میگیرید

 


اهمیت تنظیم کوله پشتی کوهنوردی بر روی بدن

بسیاری از افراد بعد از آماده شدن برای یک سفر کوهنوردی سریعاً کوله خود را پر از وسایل می کنند و آن را همانند کوله پشتی های دوران مدرسه به دوش می اندازند و عازم سفر می شوند . بیشتر این افراد در طول مسیر خود چنیدن بار خسته می شوند و مجبور می شوند کوله خود را زمین بگذارند و استراحت نمایند . بیشتر این افراد تفاوتی بین استفاده از کوله پشتی کوهنوردی و کوله های عادی قائل نمی شوند و به همین سبب است که نمی توانند کوله پشتی خود را تنظیم نمایند و این صرفا به دلیل عدم آگاهی آنان از این تفاوت ها می باشد .

عدم تنظیم مناسب کوله پشتی کوهنوردی بر روی بدن نه تنها سبب خستگی زودرس می شود بلکه در دراز مدت مشکلات مختلفی از اعم دیسک و ارتروز را به وجود می آورد. بیشتر افرادی که بصورت غیر استاندارد از کوله پشتی ها استفاده می کنند عموماً بعد از سفر دچار کوفتگی ماهیچه های شانه و کول خود می شوند و این یک تجربه ناخوشایند را از سفر برای آنان خلق می کند .

نحوه تنظیم کوله پشتی کوهنوردی بر روی بدن


نحوه تنظیم کوله پشتی کوهنوردی بر روی بدن و مراحل آن

نحوه تنظیم کوله پشتی کوهنوردی بر روی بدن دارای مراحل به خصوصی است که کمک می کند این فرآیند برای شما ساده تر و راحت تر باشد و به همین سبب است که ما در این مطلب می کوشیم تا تمام این مراحل را به دقت برای شما عزیزان شرح دهیم .

نحوه تنظیم کوله پشتی کوهنوردی بر روی بدن


شل کردن بند های کوله پشتی :

برای اینکه بتوانید از کوله پشتی خود بصورت بهینه استفاده نمایید می بایست ابتدا تمام بند های آن را به حالت پیشفرض تغییر دهید . به عبارتی نباید هیچ بندی تند یا سفت باشد بلکه می بایست همگی در حالت اولیه خود و آماده تند شدن باشند .

 

نحوه تنظیم کوله پشتی کوهنوردی بر روی بدن


قرار دادن کمربند روی لگن :

عموماً کوله پشتی ها حرفه ای دارای بخش کمربند می باشند که ابعاد و اندازه ی آن عموما پهن بوده و ساختاری نرم دارد . شما باید این کمربند را به گونه ای تنظیم نمایید که بخش مرکزی و پهن آن دقیقا بر روی ناحیه لگن شما قرار بگیرد . بعد از اینکه اندازه را تنظیم کردید می توانید تسمه ها را محکم نماید تا در همان حالت ثابت شود . این یکی از اولین فاکتور ها در نحوه تنظیم کوله پشتی بصورت سحیح می باشد.

 

نحوه تنظیم کوله پشتی کوهنوردی بر روی بدن


محکم کردن بند های شانه :

بند های شانه را می توان جزو مهم ترین بخش ها در یک کوله پشتی کوهنوردی دانست و اگر دو مرحله قبل را به خوبی انجام داده اید می بایست در این مرحله بند های شانه ها را محکم کنید . البته این نکته را در نظر داشته باشید که نباید این بند ها را بیش از اندازه محکم نمایید چرا که هدف این است که تنها ۲۰ درصد از وزن کوله بر روی شانه های شما قرار بگیرد .

در رابطه با بند شانه این نکته را لحاظ نمایید که محل استاندارد این بند ها دقیق در میانه کتف می باشد و در این حالت است که بالشتک ها دقیق بر روی شانه ها قرار می گیرند.اگر غیر از این باشد نحوه تنظیم کوله پشتی شما غیر اصولی خواهد بود. در رابطه با انتخاب کوله ای با بهترین بند شانه باید نکات مختلفی را در نظر داشته باشید که در بخش نکات طلایی به آن ها اشاره خواهیم کرد .

 

نحوه تنظیم کوله پشتی کوهنوردی بر روی بدن


بند سینه :

در بسیاری از کوله پشتی ها در بخش جلویی هم یک بند قرار دارد که به بند سینه معروف است . این بند را می بایست بعد از تنظیم بند های شانه و تنظیم ارتفاع محکم کرد . این نکته را در نظر داشته باشید که وظیفه این بند کمک به استحکام بند های شانه است و لذا نباید آن را به گونه ای محکم کنید که باعث اختلال در تنفس شود چرا که در هنگام خستگی و انجام دم و بازدم های عمیق حجم قفسه سینه بزرگ تر می شود . این برای نحوه تنظیم کوله پشتی اصولی بسیار حائز اهمیت است.

 

نحوه تنظیم کوله پشتی کوهنوردی بر روی بدن


بند کوله کشی :

بند کوله کشی از دیگر اجزای کوله پشتی های حرفه ای به حساب می آید . این بند در حقیقت برای نزدیک تر کردن کوله پشتی به بدن می باشد و تلسط بیشتر بر روی آن را فراهم می کند . بهتر است این بند را تنها زمانی ببندید که در معابر دشوار و خطرناک عبور می کنید و در معابر ساده تر بهتر آن را شل نمایید . گرچه این بند مزایای شاخصی دارد اما افراد حرفه ای جز در مسیر های دشوار آن را توصیه نمی کنند چرا که مانع از تهویه هوا در ناحیه کمر می شود. از طرفی دیگر وزن بار موجود روی شانه ها را نیز بیشتر می کند . چنانچه برای مدت زمان طولانی این بند را بر روی دوش خود استفاده نمایید، سریع تر خسته خواهید شد .

 

نحوه تنظیم کوله پشتی کوهنوردی بر روی بدن


بررسی صحت تنظیم کوله پشتی

اگر موارد بالا را به خوبی انجام داده باشید به احتمال زیاد راحتی خاصی را در مقایسه با دفعات قبلی احساس می کنید که از جمله آن ها کاهش فشار موجود بر روی شانه هایتان خواهد بود البته این تنها فاکتوری نیست که بتوانید به وسیله آن دریابید که آیا کوله را درست تنظیم نموده اید یا خیر .

برای اینکه بتوانید تشخیص دهید که آیا نحوه تنظیم کوله پشتی کوهنوردی بر روی بدن تان صحیح بوده یا نه سعی کنید کمربند کوله پشتی را محکم تر نمایید. برای این کار می توانید شکم خود را به داخل بدهید و یا با زاویه ۴۵ درجه خم شوید و سپس آن را محکم تر نمایید . آزمایش دیگری که وجود دارد این است که پاهای خود تا ۹۰ درجه بالا بیاورید . در این حالت اگر کمربند دقیقا همسان با پاهای شما بود می توان گفت که تا حد زیادی کاران را درست انجام داده اید . می توانید برای اطمینان بیشتر در این حالت دست هایتان را هم باز کنید و اگر تعادل داشتید یعنی که کاملاً تنظیم کوله پشتی کوهنوردی را صحیح انجام داده اید .

 

نحوه تنظیم کوله پشتی کوهنوردی بر روی بدن

 

نحوه تنظیم کوله پشتی کوهنوردی بر روی بدن و نکات آن

تظنیم کوله پشتی بر روی بدن دارای نکات خاصی است که کمک می کند تا ۸۰ درصد از وزن کوله پشتی بر روی پایین تنه و قسمت لگن منتقل شود و تنها ۲۰ درصد از این وزن بر روی بخش شانه های شما باشد. به عبارت ساده تر شانه های شما تنها نقش یک تکیه گاه را ایفا خواهد کرد . البته برای اینکه بتوانید چنین نتیجه ای را مشاهده نمایید می بایست نکات ویژه ای را در نظر بگیرید .

اولین نکته وزن و گنجایش داخل کوله است که براساس لیتر محاسبه می شود . شما نباید هیچ گاه کوله ای را انتخاب یا استفاده نمایید که وزن وسایل داخل آن بیش از یک چهارم وزن بدن شما باشد . البته چنانچه تناسب اندام مناسب و قدرت بدنی بالایی دارید می توانید این عدد تا را حداکثر یک سوم وزن بدن خود تغییر دهید .

این فاکتور کمک می کند تا نحوه تنظیم کوله پشتی کوهنوردی برای شما آسان تر شود . دومین فاکتور نیز در رابطه با ارتفاع و اندازه ی کوله پشتی شما می باشد .شما نباید کوله پشتی را انتخاب نمایید که اندازه آن بیشتر از محدوده ی بالا تنه ی شما باشد . برای فهمیدن این موضوع در بخش توضیحات و ویژگی های کوله پشتی یک فیلد تحت عنوان TORSO وجود دارد که در واقع یک محدوده ی عددی است که بر اساس اینچ مشخص می شود .

برای مثال اگر در این فیلد عدد ۲۰-۱۳ اینچ نوشته شده باشد یعنی می بایست محدوده ی بالا تنه ی شما بین ۱۳ الی ۲۰ اینچ (۳۳ الی ۵۱ سانتی متر ) باشد . منظور از محدوده ی بالا تنه محل کمر تا نقطه ابتدایی شانه ها (شروع گردن ) می باشد .

چنانچه این میزان کمتر یا بیشتر باشد شما نباید این کوله را انتخاب نمایید چرا که نمی توانید به خوبی آن را تنظیم نمایید .در بیشتر مدل های اروپایی که در ایران عرضه می شود عموماً یک سایز برای این فاکتور وجود دارد اما در مدل های آمریکایی سه سایز و یا بیشتر هم دیده می شود . اگر کوله مورد نظر شما مطابق ابعاد بالا تنه شما نبود بهتر است به سراغ گزینه ی بعدی بروید و یا مدل زنانه آن را انتخاب کنید چرا که مدل های زنانه عموما دارای محدوده ی کمتری هستند.

در کنار این فاکتور عامل دیگری هم وجود دارد که به تنظیم ارتفاع کمک می کند و آن هم اندازه بند های شانه می باشد . ترجیحا سعی نمایید تا کوله ای را انتخاب کنید که ارتفاع شانه های آن قابل تنظیم باشد اما اگر چنین چیزی هم برایتان مقدور نشد سعی کنید حتما در هنگام خرید بر اساس فاکتور قبلی یک کوله با ارتفاع متناسب را خریداری نمایید . برای حالت تنظیم بند های شانه می بایست به ناحیه اتصال بند های شانه به کوله پشتی دقت نمایید .

این حالت می بایست دقیقاً در محل میانه کتف ها باشد که اگر چنین نبود به احتمال زیاد می بایست آن را تنظیم نمایید . اگر ناحیه این اتصال بالاتر از میانه کتف ها باشد به احتمال زیادی بند ها بلند است و باید آن ها را کوتاه تر نمایید در غیر این صورت بالشتک و بخش های کناری به گردن و شانه ساییده می شود . در مقابل اگر این ناحیعه اتصال پایین تر از میانه کتف ها باشد ، اندازه شانه ها کوتاه بوده و ممکن است در حین حرکت بالشتک های آن از روی شانه سر بخورد . در هر دو حالت شما می بایست اندازه بند شانه را تغییر دهید .

در انتها جا دارد سایت rei را یه شما دوستان عزیز معرفی کنیم که در این زمینه مقاله ای تولید نموده است و دوستانی که قصد دارند در این رابطه بیشتر مطالعه کنند میتوانند از این مقاله استفاده کنند .

admin
درباره ما
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X