حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

لوازم مورد نیاز برای کوهنوردی همراه با سورپرایز ویژه

لوازم مورد نیاز برای کوهنوردی

کوهنوردی را می توان جزو پر طرفدار ترین و البته سالم ترین ورزش ها در دنیا دانست که طرفداران بسیار زیادی از اقصی نقاط جهان دارد .  این ورزش هم مانند هر ورزش دیگری نیازمند لوازم و تجهیزات کوهنوردی بخصوصی برای خود دارد  است که به انجام اصولی آن کمک می کند . اما خیلی از افراد نمیدانند لوازم مورد نیاز برای کوهنوردی شامل چه مواردی می شود . در این مقاله ما قصد داریم تمام لوازم مورد نیاز برای کوهنوردی را مانند ( کوله پشتی کوهنوردی و چادر کوهنوردی و … )  زیر ذره بین نقد و بررسی خود قرار دهیم  و به شما بگوییم که چه لوازمی را برای کوهنوردی نیاز دارید و چه مواردی را هم نیاز ندارید .

در این قسمت برای شما ویدئویی قرار میدهیم که اگر شما نخواهید وقت زیادی برای خواندن بگذارید سریع بتوانید متوجه شوید لوازم مورد نیاز برای کوهنوردی کدامین تجهیزات است اما در ادامه برای شما سورپرایزی خواهیم داشت .در نظر داشته باشید که تمام این لوزام حیاتی نیستند بلکه برخی از آن ها برای صعود های دشوار و طولانی لازم است و برخی دیگر هم برای صعود به کم ارتفاع ترین قله ها مورد نیاز است . لذا شما باید به خوبی بدانید که بسته به مسیری که در پیش دارید می بایست چه لوازمی را با خود حمل و یا از برداشتن چه لوازمی پرهیز کنید . چنانچه شما بیش از اندازه لوازم و وسایل  را با خود حمل کنید نه تنها در میانه راه خسته می شوید

بلکه یک تجربه نامناسب را هم برای خود خلق می کنید و از صعود به قله باز می مانید . عکس این موضوع نیز صادق است . اگر شما لوازم کافی به همراه نداشته باشید نمی توایند به هدف خود برسید و یا با کوچکترین مشکل پیش بینی نشده از ادامه مسیر باز می مانید . مجموع این دلایل هر کوهنوردی را ملزم می کند تا به خوبی با لوازم مورد نیاز برای کوهنوردی آشنا شود. اگر شما هم هنوز به خوبی با این لوازم آشنایی ندارید توصیه می کنیم تا انتهای این متن با ما همراه باشید چرا که قصد داریم به دقت آن ها را بررسی کنیم اما قبل از آن بهتر است دلیل این کار را بدانید .

لوازم مورد نیاز برای کوهنوردی

لوازم مورد نیاز برای کوهنوردی چرا الزامی است ؟

بسیاری از افراد و به ویژه افرادی که بصورت غیر حرفه ای به کوهنوردی می پردازند همواره در مقابل لزوم استفاده از وسایل ویژه کوهنوردی مقاومت نشان می دهند . این افراد بیشتر اوقات از کفش و لباس های عادی برای سفر های کوهنوردی خود استفاده می کنند تا اینکه برای اولین بار و در نیمه راهشان به دلیل نبود وسایل حرفه ای با مشکل مواجه می شوند .

بیشتر این افراد اگر از این مشکلات جان سالم به در ببرند دیگر به سراغ کوهنوردی نمی روند و به این باور می رسند که کوهنوردی بسیار خطرناک تر از چیزی است که بیشتر مردم تصور می کنند . غافل از اینکه کوهنوردی جزو سالم ترین و کم خطر ترین تفریح ها در جهان است البته به این شرط که با لوازم و وسایل مخصوص آن انجام شود نه وسایلی که برای زندگی روزمره ساخته شده اند .

برای مثال شخصی را در نظر بگیرید که بصورت غیر اصولی به کوهنوردی می پردازد و هر بار با کفش های عادی به کوهنوردی می رود . این شخص اگر تنها یک بار در طول مسیری دشوار دچار پیچ خوردگی مچ پا شود و یا در اثر عدم اصکاک کافی زیره کفش هایش از صخره سر بخورد ، ممکن است دچار آسیب های غیر قابل جبران شود. در خوشبینانه ترین حالت اگر هیچ از این مشکلات برای او بوجود نیاید تنها بعد از یکی الی دو پیمایش معمولی کفش هایش دچار فرسایش و آسیب می شود. این در حالی است اگر این شخص از کفش مخصوص کوهنوردی استفاده نماید هیچ یک از این مشکلات یاد شده گریبان گیر وی نخواهد شد . این مورد تنها مثال کوچکی از اهمیت استفاده از لوازم مورد نیاز برای کوهنوردی بود . در ادامه این مطلب لیستی از لوازم را به شما عزیزان معرفی می کنیم که هر کدام به نوبه خود می تواند تجربه ای بسیار بهتر را از کوهنوردی برای شما عزیزان خلق نماید .

لوازم مورد نیاز برای کوهنوردی

کوله پشتی

کوله پشتی را می توان جزو حیاتی ترین لوازم مورد نیاز برای کوهنوردی دانست . کوله ها انواع متفاوتی دارند که هر نوع آن بسته به هدفی که دنبال می شود تولید شده است . برای مثال ساختار کوله هایی که برای طبیعت گردی یا کوهنوردی تولید شده اند با کوله هایی که برای غار نوردی ساخته شده اند متفاوت هستند و شما باید در حین خرید به این نکته توجه کافی داشته باشید . فاکتور دیگری که باید در حین خرید کوله ها به آن توجه کنید در واقع حجم یا میزان گنجایشی است که یک کوله دارد و بر مبنای لیتر محاسبه می شود . یک کوله مناسب باید به گونه ای باشدکه تمام وسایل کوهنورد در آن جای گیرد .

ساختار کوله از دیگر فاکتور هایی است که باید به آن توجه کنید. این ساختار می تواند بر اساس قد و جنسیت شما متفاوت باشد . برای مثال کوله هایی که برای خانم ها استفاده می شود با کوله هایی که برای آقایان تولید می شود متفاوت است چرا که فیزیک بدنی آن ها دارای تفاوت بنیادی می باشد . قد نیز از فاکتور های مهمی است که در حین خرید کوله باید به آن توجه کنید . کوله پشتی شما نباید بیش از اندازه شل و یا سفت باشد چرا که این افراط و تفریط می تواند باعث آسیب زدن به ستون فقرات شما شود .

لوازم مورد نیاز برای کوهنوردی

کفش

کفش را می توان جزو مهم ترین لوازم کوهنوردی دانست . این وسیله اگر چه ممکن است توسط افراد آماتور چندان مورد توجه قرار نگیرد اما می تواند تاثیر زیادی بر روی کوهنوردی شما بگذارد لذا می بایست در انتخاب و خرید آن دقت کافی به خرج دهید . کفش را می بایست متناسب با مسیر کوهنوردی و البته فصل و قله مورد نظر خود انتخاب کنید . برای مثال اگر در فصل زمستان به کوهنوردی می روید و یا قصد فتح قله های برفی و یخ گرفته را دارید می بایست از کفش هایی استفاده نمایید که ضد آب باشد و کمترین میزان هدر رفت گرما را داشته باشد تا از یخ زدگی پاهای شما جلوگیری نماید .

از طرفی دیگر از در فصل تابستان به کوه می روید باید کفش شما تهویه مناسب داشته باشد که از تجمیع بوی بد در کفش ها جلوگیری کند . دقت به زیره کفش، لایه میانی و البته وزن و راحتی آن از دیگر فاکتور هایی است که باید در حین انتخاب کفش مناسب برای کوهنوردی بر روی آن حساس باشید . در نظر داشته باشید که تنوع کفش های کوهنوردی بسیار زیاد است و افراد بایستی بر اساس بودجه ، مسیر ، فصل مورد نظر و البته تجربه ی خود اقدام به انتخاب کفش کوهنوردی نمایند پس حتما قبل از خرید کفش کوهنوردی فاکتور های یاد شده را در نظر بگیرید و سپس اقدام به خرید کفش که مهم ترین تجهیزات مورد نیاز برای کوهنوردی است نمایید .

لوازم مورد نیاز برای کوهنوردی

لباس مناسب کوهنوردی

لباس کوهنوردی از مهم ترین لوازم مورد نیاز برای کوهنوردی است که عموماً به آن توجه کافی نمی شود این در حالی است که اهمیت بسیار بالایی دارد . لباس مناسب تنها چیزی است که می تواند شما را در مقابل یخ زدگی و یا گرما زدگی در کوهنوردی حفظ کند لذا باید در انتخاب آن دقت کافی داشته باشید افراد حرفه ای معمولا از سه لایه لباس برای کوهنوردی استفاده می نمایند که در اینجا بصورت مختصر به آن ها می پردازیم.

لایه اول: عموما از جنس عرق گیر های ویژه است و هدف از آن گرم نگه داشتن و عرق گیری بدن است تا شما در حین کوهنوردی احساس راحتی بیشتری داشته باشید .

لایه دوم: عموما از جنس مواد پشمی و یا ابریشیمی است که بیشتر برای گرم نگه داشتن بدن و جلو گیری از یخ زدگی بدن استفاده می شود . این لایه را بیشتر برای مواردی استفاده می نمایند که دارای شرایط آب و هوایی نامساعدی است و یا سرما و بارندگی زیادی دارد .

لایه سوم: همان لایه بیرونی است و عموماً از جنس گورتکس یا باد گیر و پانچو می باشد تا بدن را از شر خیس شدن مصون نگه دارد . این لایه نیز بیشتر در نقاط بارانی و سرد مورد استفاده قرار می گیرد . اگر در فصل تابستان به کوهنوردی بروید و یا تور های جنگل گردی یک روزه را انتخاب کنید عموماً به همراه داشتن یک عرق گیر و یا سویشرت کفایت می کند البته باید در نظر داشته باشید اگر سفر شما طولانی است همواره از هر لایه لباس یک دست اضافی در کوله خود قرار دهید.

لوازم مورد نیاز برای کوهنوردی

کیسه خواب

کیسه خواب از دیگر لوازم مورد نیاز برای کوهنوردی ست که بیشتر برای مسافرت های طولانی انتخاب می شود . کیسه خواب ها به راحتی می توانند دمای بدن شما را در حین خواب حفظ نمایند و از هدر رفت گرما جلوگیری کنند. این موضوع می تواند در محیط های  سرد و کوهستانی کمک شایانی به بقا شما انجام دهد که نباید از آن غافل باشید . اغلب کیسه خواب های بازار از دو جنس پر و یا الیاف مصنوعی هستند .

جنس الیاف مصنوعی اگر چه اندکی سنگین تر می باشد اما در محیط هایی که رطوبت بالای دارند می تواند مقاومت بیشتری داشته باشد و به عنوان عایق رطوبت عمل نماید . نوع پر کیسه خواب ها بسیار سبک تر و گرم تر می باشد اما در محیط های مرطوب خاصیت عایق حرارتی خود را از دست داده و به اصطلاح نمی تواند گرما را حفظ کند .

لوازم مورد نیاز برای کوهنوردی

زیر انداز

زیر انداز را می توان از دیگر  تجهیزات مورد نیاز برای کوهنوردی دانست که برای مسیر های دشوار و یا سفر های طولانی مورد استفاده قرار می گیرد . زیر انداز ها عموماً برای نشستن و یا همچنین قرار دادن زیر کیسه خواب ها استفاده می شود تا به عملکرد بهتر کیسه خواب کمک نماید . زیر اندازه های موجودر بازار عموماً بر سه نوع فوم ساده ، فوم سلول بسته و بادی هستند . مدل هایی که از فوم ساده ساخته شده اند دارای حجم و قیمت کمتری هستند و می توانند یک عایق حرارتی بسیار عالی باشند اما در محیط های مرطوب تا حد زیادی کارایی خود را از دست می دهند .

مدل دیگری که در بازار موجود است مدل فوم با سلول بسته می باشد . این مدل نسبت به مدل قبلی دارای عایق حرارتی قدرتمند تری است و در برابر رطوبت نیز مقاومت بالایی دارد  و به همین جهت مورد توجه افراد حرفه ای می باشد . مدل بادی زیر انداز ها نیز جزو مدل های رایج در بازار است که نسبت به دو مدل قبل می تواند بهتر گرما را نگه دارد اما حمل و نقل و مراقبت از آن اندکی دشوار تر می باشد چرا که امکان سوراخ شدن آن ها زیاد است .

لوازم مورد نیاز برای کوهنوردی

عصای کوهنوردی

عصای کوهنوردی از دیگر تجهیزات مورد نیاز برای کوهنوردی است که عموماً افراد حرفه ای از آن استفاده می نمایند . این محصول اگر چه کمتر مورد توجه کوهنوردان آماتور است اما به شدت کارایی بالایی دارد و می تواند در مواقع ضروری به شما کمک کند . این وسیله کاربردی نه تنها می تواند در عبور از موانع به شما کمک کند بلکه می تواند میزان خستگی شما را کاهش دهد و در مسیر های برفی برای تعیین عمق توده برف مورد استفاده قرار گیرد .

برای انتخاب عصای مناسب باید به موارد مختلفی از جمله جنس ، وزن ، قابلیت تغییر طول و… توجه نمایید . عموماً عصا های کوهنوردی از آلومینیوم یا کربن ساخته می شوند تا علاوه بر مقاومت بالا وزن اندکی داشته باشند . از طرفی دیگر قابلیت تغییر طول یکی از ویژگی های کلیدی عصا های حرفه ای است که اجازه می دهد کوهنوردان متناسب با قد و نیاز خود از آن استفاده نمایند .

لوازم مورد نیاز برای کوهنوردی

روشنایی (هدلامپ، چراغ دستی و چادری)

استفاده از وسایل روشنایی را می توان جزو الزامات کوهنوردی های چند روزه و طولانی مدت و یا حتی غار نوردی ها دانست . اگر بخواهید شب را در طبیعت بمانید و یا در غار ها به پیمایش بپردازید حتماً به یک وسیله برای روشنایی نیاز خواهید داشت. وسایل مورد نیاز برای روشنایی در حین کوهنوردی اقسام گوناگونی دارد که هر کدام از آن ها بسته به نیاز و کاربردشان مورد استفاده قرار می گیرند . هدلامپ ها جزو شناخته شده ترین وسایل روشنایی است . هدلامپ ها در حقیقت چراغ قوه هایی هستند که بر روی سر قرار می گیرند و علاوه بر روشنایی بالا دارای مصرف کم باطری هستند .

این دسته از محصولات از آن جایی که قدرت مانور و دید افراد را افزایش می دهند لذا به شدت مورد توجه غار نوردان و افرادی است که در شب به کوه پیمایی مشغول می شوند . چراغ چادر از دیگر وسایلی است که بیشتر برای ایجاد روشنایی در چادر ها و یا پناهگاه های شبانه مورد استفاده قرار می گیرد و عموماً افرادی آن ها را انتخاب می کنند که شب را در طبیعت می مانند . چراغ قوه های دستی ، لامپ های ال ای دی و… همگی از دیگر لوازم روشنایی هستند که کوهنوردان از آن ها استفاده می نمایند اما شما برای انتخاب بهترین وسیله روشنایی باید از قبل هدف، مدت زمان و نحوه کمپینگ خود در طبیعت را مشخص نمایید تا بتوانید متناسب با آن وسیله روشنایی مناسب را انتخاب نمایید .

لوازم مورد نیاز برای کوهنوردی

چادر

چادر را می توان جزو پر طرفدار ترین تجهیزات مورد نیاز برای کوهنوردی دانست . این وسیله به سبب محبوبیتی که داشته است در دهه های گذشته پیشرفت بسیار زیادی را به خود دیده و مدل های سبک و قابل حمل بسیاری از آن به بازار عرضه شده است . در بین انبوهی از مدل های موجود در بازار شما باید چادری را انتخاب کنید که علاوه بر سبک بودن در برابر باد و باران  و حشرات مقاومت بالایی داشته باشد. مازاد بر این مدل هایی که دارای پایه ستون دار هستند بیش از سایر مدل ها برای کوهنوردان مناسب است .

در انتخاب چادر  که یکی از مهم ترین وسایل و تجهیزات راه و کوهنوردی است حتما ابعاد را در دو حالت باز و جمع شده در نظر بگیرید . حجم جمع شده ی چادر باید به گونه ای باشد که در کوله پشتی شما جای بگیرد و به همین سبب بهتر است حین خرید، این دو ابزار کوهنوردی را در کنار یکدیگر بررسی نمایید. فاکتور دیگری که باید در حین خرید چادر ها در نظر داشته باشید نحوه برپایی آن است . چادر هایی برای کوهنوردی مناسب هستند که مدت زمان زیادی را از شما برای برپا کردن و جمع آوری نگیرند چرا که این مورد در حفظ انرژی و زمان شما بسیار مهم است .

لوازم مورد نیاز برای کوهنوردی

 

گتر

گتر جزو آن دسته از لوازم مورد نیاز برای کوهنوردی است که اغلب افراد آماتور از آن غافل می شوند . گتر در حقیقت لایه ای است که بخشی از کفش و پارچه شلوار شما (غالبا بخش مچ تا زانو پا) می پوشاند . این  لایه کوچک می تواند مزایای بسیاری را برای شما به همراه داشته باشد . برای مثال در مسیر های رودخانه ای و برفی مانع از ورود آب به درون کفش ها و یا خیس شدن شلوار می شود همچنین در جنگل ها و علف زار ها مانع از ورود تیغ و خار گیاهان خودرو به درون پاها می شود .

در نقاط خاکی و صخره ای هم از ورود سنگریزه ها به درون پاچه شلوار و کفش شما جلوگیری می کنند . قبل از خرید گتر ها این نکته را در نظر داشته باشید که هر گتر متناسب با یک محیط ویژه طراحی شده است برای مثال گتر های ساخته شده برای محیط های جنگلی و بارانی با گتر های ساخته شده برای محیط های خشک و خاکی تفاوت دارد لذا حین خرید حتما بر روی این نکات حساسیت کافی به خرج دهید .

لوازم مورد نیاز برای کوهنوردی

کلاه ، دستکش و دستمال سر و گردن

کلاه ، دستکش و دستمال سر و گردن هر سه جزو مواردی هستند که برای صعود به قله به آن ها نیاز خواهید داشت. این لوازم را می بایست متناسب با فصل و البته محیط مورد نظر خود انتخاب نمایید .عموماً افراد برای قله های برفی و یا صرفاً در فصل تابستان از دستکش استفاده می نمایند که می تواند به حفظ گرمای دست ها و جلوگیری از یخ زدگی کمک نماید . البته انواع دیگری هم از دستکش ها برای فعالیت هایی نظیر صخره نوردی و غار نوردی در بازار وجود دارد که می بایست متناسب با هدف خود آن ها را انتخاب نمایید.

کلاه های ویژه و گرم برای صعود به قله های مرتفع و برفی بسیار مناسب است و از طرفی دیگر کلاه های لبه دار برای جلوگیری از آفتاب زدگی و ایجاد سایه در فصل تابستان بسیار بی نظیر هستند . البته باید خاطر نشان کرد که بسیاری از افراد از دستمال های سر و گردن به جای این کلاه ها استفاده می نمایند که در مسیر های کوتاه می تواند مفید باشد . کاربرد دستمال های سر و گردن بیش از یک جایگزینی ساده است . این دستمال ها می توانند دمای گردن و صورت افراد را حفط نمایند و بصورت هد بند ، گوش بند ، ماسک، شال و… مورد استفاده قرار گیرند که دایره کاربرد آن ها را افزایش می دهد .

 

موارد یاد شده بخشی از کوله افراد حرفه ای می باشد اما این بدین معنا نیست که صرفا این موارد برای کوهنوردی کفایت می کند . لوازم مختلف دیگری هم وجود دارد که می تواند تجربه یک کوهنوردی عالی را برای شما رقم بزند . از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • چاقو
 • ابزار های چند کاره
 • چراغ خوراک پزی
 • دستبند و کیت بقا
 • فلاسک
 • قمقمه
 • کارابین
 • عینک
 • سر شعله
 • کیت کمک های اولیه
 • و….

لوازم مورد نیاز برای کوهنوردی

سخن آخر

کوهنوردی را می توان جزو سالم ترین و البته بهترین ورزش ها دانست به شرط اینکه لوازم مناسب برای آن داشته باشید . که در این مقاله سعی کردیم تمام تجهیزاتی که شما برای کوهنوردی لازم داریم را ذکر کنیم  استفاده از وسایل عادی برای کوهنوردی نتیجه ای جزو خلق یک تجربه بد نخواهد داشت . اگر می خواهید چنین تجربه ای را از خود دور نمایید باید همانند هر ورزش دیگری برای کوهنوردی هم از وسایل ویژه آن استفاده نمایید. از جمله این وسایل می توان به کفش کوهنوردی ، لباس کوهنوردی ، عصا کوهنوردی ، پانچو ، زیر انداز ، کیسه خواب ، گتر ، لباس مناسب ، کلاه ، کوله پشتی مخصوص  و… اشاره نمود که بسیاری از این موارد را می بایست متناسب با هدف، مسیر ، نیاز  و البته فصل کوهنوردی انتخاب نمایید تا بتوانید حداکثر بازدهی را از آن ها بگیرید . در حین خرید لوازم مورد نیاز برای کوهنوردی حتما نیاز و هدف را خود را در نظر بگیرد تا بتوانید انتخابی مناسب تر داشته باشید چرا که هر گونه افراط و تفریط در این زمینه می تواند سرعت و عملکرد شما را در حین کوهنوردی مختل نماید .

لازم به ذکر است سایت bergfreunde , backcountry یکی از بهترین فروشگاه های لوازم کوهنوردی می باشد

 

admin
درباره ما
دیدگاه کاربران 3 دیدگاه
 • نادر 28 مه 2020 / 2:31 ب.ظ

  لوازم کوهنوردی باید چند روز قبلش آماده کرد و چون اقلامش زیاده باید چک بشه یه چیزی کم باشه کلی آدم اذیت میشه

 • علی 26 مه 2020 / 4:15 ب.ظ

  سلام
  یک چک لیست برای لوازم کوهنوردی بزارید من همیشه فراموش میکنم چه بردارم چی برندارم

  • admin 26 مه 2020 / 6:02 ب.ظ

   سلام
   چشم حتما یک چک لیست آماده میکنیم برای لوازم مورد نیاز کوهنوردی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X