حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

بهترین مکان های کوهنوردی در ایران

بهترین مکان های کوهنوردی در ایران

ایا میدانید بهترین مکان های کوهنوردی کجا می باشد ؟ همه ما میدانیم زمانی که میخواهیم مکانی برای کوهنوردی انتخاب کنیم عموما دچار مشکل شده و نمیدانیم چطوری بهترین مکان برای کوهنوردی را انتخاب کنیم به همین دلیل فروشگاه لوازم کوهنوردی دارمارت سعی کرده است مقاله ای تحت عنوان بهترین مکان های کوهنوردی برای شما عزیزان بنویسد .

راستی دارمارت در ادامه این مقاله سورپرایط ویژه ای برای شما دارد و شما علاوه بر ان که به بهترین مکان های کوهنوردی در ایران پی می برید میتوانید از این سورپرایز هم استفاده کنید . اگر شما خسته اید و میخواهید یک ویندئو مختصر و سریع از بهترین مکان های کوهنوردی ببینید ما ویدئو زیر را به شما پیشنهاد خواهیم کرد .بهترین مکان های کوهنوردی در ایران کجاست؟

بهترین مکان های کوهنوردی در ایران کدام ها هستند؟ به راستی برترین کوهای ایران برای کوهنوردی کدامند ؟ در مورد برترین مکان های کوهنوردی در ایران چه می دانید؟ در ادامه شما کوهنوردان، صخره نوردان و ورزشکاران عزیز را با بهترین این مسیرها آشنا می کنیم.

همچنین در انتهای هر قسمت مکان کوه را برای شما عزیزان قرار خواهیم داد تا بر کلیک بر روی ان بتوانید نقشه راه را مشاهده کنید . تعدادی از مشهور ترین قله ها، مسیرها و کوههای ایران به شرح زیر است. تعدادی از این کوهها شهرت جهانی دارند و بسیاری از کیلومترها دورتر تنها برای پیمودن کوههای مانند دماوند، دنا و فیروزکوه راهی کشور ایران می شوند.

بهترین مکان های کوهنوردی در ایران


برترین کوه های ایران برای کوهنوردی از دیدگان دیگر سایت ها

همانطور که میدانید ایران کوه های بسیار بلند و زیبایی داشته که باعث شده در خارج از ایران نیز افراد متخصص و کوهنوردان این کوه ها را بررسی کنند و در رابطه با ان صحبت کنند و ان ها را مورد بررسی و تحقیق انجام دهند .همچنین سایت هایی نظر سایت Tripadvisor و سایت Lonelyplanet به بررسی برترین کوه های ایران پرداختند . که سعی کردیم در ادامه این مقاله در رابطه با کوه های ذکر شده در این دو سایت کمی بیشتر برای شما عزیزان توضیح دهیم .

 

بهترین مکان های کوهنوردی در ایران


کوه دماوند 

همانطور که میدانید دماوند بلندترین کوه ایران است. یکی از بهترین مکان های کوهنوردی در ایران کوه دماوند است که بخشی از رشته کوه البرز به حساب می آید. عمر این کوه را ۳۸۵۰۰ سال تخمین زده اند

. آیا می دانید که دماوند نه تنها بلندترین کوه ایران که بلندترین قله ی خاورمیانه و بلندترین آتشفشان آسیا نیز به حساب می آید؟! درنوردیدن این کوه افتخار بزرگی در کارنامه ی کوهنوردان به حساب می آید. کوهی که ارتفاعی معادل ۶۵۱۰ متر دارد. از نظر مکانی، دماوند در شهرستان لاریجان از توابع آمل قرار دارد.

اما در روزهای آفتابی  و روشن از تهران، قم، ورامین و سواحل جنوبی دریای خزر نیز می توانید این کوه سربه فلک کشیده را نیز ببینید. این کوه را در سال ۱۳۸۷ به عنوان اولین اثر طبیعی ملی ثبت کرده اند.

موقعیت جغرافیایی کوه دماوندعلم کوه ( کوه آلپ ایران )

از بهترین مکان های  دیگر برای کوهنوردی در ایران می توان به علم کوه در منطقه تخت سلیمان از توابع کلاردشت استان مازندران اشاره کرد. این کوه را آلپ ایران نامیده اند. بعد از دماوند، دومین کوه بلند در داخل کشور، علم کوه است. ارتفاع این کوه به ۴۸۵۰ متر می رسد.

عموما هم کوهنوردان و هم صخره نوردان این کوه را برای ورزش های خود انتخاب می کنند چرا که دیوارهای آن صاف و صخره ای است و بسیار مناسب صعود کردن است. از دیگر ویژگی های این قله می توان به یخچال های طبیعی اشاره کرد که در آن وجود دارد.

این یخچال ها عمری بیش از میلیون ها سال دارند. گفته می شود که از عصر یخبندان به جای مانده اند. البته که می دانید برای صعود کردن به قله های مهم حتما باید در قالب تیم و همراه با راهنما سفر کنید. دانش پیمودن این کوهها بسیار مهم است.

موقعیت جغرافیایی علم کوهکوه سبلان کوه مقدس ایران )

سومین کوه بلند ایران که یکی دیگر از بهترین مکان های کوهنوردی در ایران به حساب می آید، کوه سبلان است که در ۳۵ کیلومتری شهر اردبیل قرار گرفته است. سه قله ی مشهور به نام های کسرا، سلطان ساوالان و هرم جزو سبلان هستند.

یکی از برترین مکان های کوهنوردی برای اوقات گرم سال همین کوه است. در کنار ورزش کوهنوردی، سبلان در میان طرفداران اسکی نیز بسیار محبوب است. در روزهای برفی سال، پیست اسکی آلوارس در این منطقه برقرار می شود که یکی از بهترین مکان های ورزشی اسکی و تفریح های زمستانی در داخل کشور است.

سیلان یک کوه آتشفشانی است و در ورودی دهانه ی آن، دریاچه زیبایی وجود دارد که از ذوب شدن برف ها ایجاد می شود که بسیار خارق العاده است. برای همین این کوه نه تنها برای کوهنوردان که برای تمام افراد زیبایی های خاص خود را دارد.

 تخت سلیمان

اینجا تعداد زیادی قله و تعداد زیادتری یخچال طبیعی وجود دارد. که قطعا برای دوست داران کوهنوردی بهترین مکان های کوهنوردی به شمار می اید   ارتفاع متوسط این قله ها ۴۰۰۰ متر دارد و یکی از بلندترین بخش های رشته کوه البرز است. بلندترین این قله ها در منطقه ی تخت سلیمان و کلاردشت، قله تخت سلیمان با ارتفاع تقریبی ۴۶۴۳ متر است. رودهای بسیار زیبایی از این کوه سرچشمه می گیرد.

یخچال های معروف و خارق العاده ای مانند هفت خوان، خرسان، مرجیکش و چالون و … در این منطقه قرار دارد. این قسمت وسیع ترین بخش یخچال های داخل کشور در میان مکان های کوهنوردی در ایران را تشکیل می دهد.

موقعیت جغرافیایی کوه تخت سلیمان


بهترین مکان های کوهنوردی در ایران


رشته کوه دنا 

دختر زیبای زاگرس را می شناسید؟ بلندترین چین خوردگی رشته کوه زاگرس، کوه دنا است که بخش زیادی از آن در شهر یاسوج قرار دارد. در کوههای دنا قله های زیادی وجود دارد. بلندترین این قله ها، قاش مستان نام دارد.

گونه های جانوری و گیاهی فوق العاده ای در این منطقه وجود دارد. از جمله این گونه ها می توان به خرس قهوه ای، سیاه گوش، سمور، کرکس، بز، راسو و چکاوک و بسیاری گونه های دیگر اشاره کرد. به جرات می توان گفت یکی از برترین مکان های کوهنوردی داخل کشور همین جاست که میتوان این مکان را یکی از بهترین مکان های کوهنوردی دانست .

موقعیت جغرافیایی کوه دنازردکوه 

بعد از دنا، بلندترین رشته کوه زاگرس، کوه زیبای بختیاری یعنی زردکوه است. ارتفاع این کوه به ۴۲۰۰ متر می رسد. حتما نام دو رود مشهور و محبوب کارون و زاینده رود را شنیده اید.

این دو رود از ارتفاعات زردکوه سرچشمه می گیرد. از قله های مشهور و بلند زردکوه می توان به دوزرده، هف تان، کینو، شاه شهیدان، کلونچین و زرده اشاره کرد.

موقعیت جغرافیایی کوه زردکوه


بهترین مکان های کوهنوردی در ایران


شیرکوه

یکی از بلندترین و بهترین مکان های کوهنوردی در ایران، کوههای زاگرس در استان یزد و شهر تفت است که ارتفاع آن معادل ۴۰۱۰ است. این کوهها در فصل زمستان پربرف می شوند و همین کوههای برفی بخش مهمی از آب مورد نیاز استان یزد را تامین می کنند. که میتواند یکی از برترین انتخاب های شما برای کوهنوردی باشد .

حتما نام رود پایین‌در را شنیده اید، این رود مهمترین رودی است که از کوههای شیرکوه سرچشمه می گیرد.


بهترین مکان های کوهنوردی در ایران


درگاهان تفت

از زیباترین مکان های کوهنوردی در ایران دره گاهان تفت است. که در اکثر فصل ها می توانید به اینجا بیایید. از زیبایی های این منطقه ی کوهنوردی می توان به تنها آبشار یزد اشاره کرد که ۷۰ متر ارتفاع دارد. آبشار بسیار زیبایی از در میان کوههای سربه فلک کشیده از دور دیده می شود و یک صحنه ی بهشتی را ایجاد کرده است.


بهترین مکان های کوهنوردی در ایران

 

کوه ریگ مهریز 

در میان مکان های کوهنوردی در ایران، این کوه را تنها تپه ی طبیعی در استان یزد می دانند. شما می توانید هم برای کوهنوردی و هم برای تفریح و گردش نیز به کوه ریگ مهریز بروید. تپه ای شنی است که آثار تاریخی ارزشمندی در آن قرار دارد. برج کبوترخانه کع معماری ارزنده و ایرانی خاصی دارد در این منطقه ی باستانی قرار دارد.


بهترین مکان های کوهنوردی در ایران

 


کوه بی بی شهربانو

کوهی که از دوره ی ساسانیان به جای مانده است. این کوه در شهر ری قرار دارد. یک آرامگاه زیبا در دل کوه قرار دارد که زیبایی فضا را چند برابر کرده است. شما در نزدیک این مقبره، چشمه های آب را خواهید یافت. یک مسیر فعال و از مناسب ترین مکان های کوهنوردی در ایران که هم به بهانه ورزش و هم به بهانه زیارت و تفریح می توانید راهی این منطقه شوید.


بهترین مکان های کوهنوردی در ایران

 

کوه تفتان 

کوه تفتان را زیبای خفته می گویند. کوه بسیار مشهور و زیبایی که در استان سیستان و بلوچستان قرار دارد. شما با صعود این کوه شاهد تنها آتشفشان ایران و یکی از برترین مکان های کوهنوردی داخل کشور خواهید بود. فوق العاده است! مگرنه؟!

همیشه در دهانه ی این کوه بخار گوگرد مشاهده می شود. در فصل تابستان، گیاهان داروئی بسیار ارزشمندی را از این کوه می چینند و در فضا زمستان به اسکی و ورزش های زمستانی می پردازند. یخچال های طبیعی در این کوه قرار دارند که آب شیرین منطقه از این جا تامین می شود.کوه سهند (عروس کوه‌ها )

در میان مکان های کوهنوردی در ایران تحت عنوان عروس کوهستان های ایران معروف است. این یک کوه آتشفشانی است که در جنوب تبریز قرار دارد. گونه های گیاهی غنی در این منطقه وجود دارد که سبب شده است آن را به این نام بشناسند. جالب است بدانید که ۱۵۶ گونه ی گیاهی ارزشمند مانند گون، سیاه گون، تیت، قانقال، فرفیون و دهها گونه در این منطقه وجود دارد.


مسیرهای کوهنوردی در تهران

در کنار بهترین مکان های کوهنوردی در ایران، اگر قصد کوهنوردی در تهران را دارید، می توانید به مسیرهای مشهور و زیبای آن مانند مسیر کلکچال بروید.

از دیگر مسیرها و مکان های زیبا در پایتخت می توان به مسیر دارآباد، مسیر ولنجک، مسیر دربند یا شیرپلا، مسیر درکه، مسیر گلابدره، فرحزاد و حصارک اشاره کرد. هر کدام از این مسیرها زیبایی ها و جذابیت های خاص خود را دارند. شما در هر کدام تجربه ها و خاطره های فوق العاده ای را تجربه خواهید کرد.


ارتفاعات بهترین کوه های ایران برای کوهنوردی

در این قسمت سعی کردیم در رابطه با بهترین مکان های کوهنوردی که شما میتوانید از ان دیدن فرمایید کمی با شما گپ بزنیم الان میخواهیم برای توجه بیشتر شما عزیزان ارتفاعات برخی از کوه های ذکر شده در قسمت بالا را برای شما به صورت جدول نمایش دهیم تا شما بتوانید اطلاعات دقیق تری نسبت به کوه های ذکر شده داشته باشید .

[table id=2 /]
دوستان عزیز و گرامی شما میتوانید تمامی وسایل مورد نیاز برای کوهنوردی و لوازم کمپینگ را از سایت دارمارت با کمترین قیمت تهیه کنید , فقط کافیه با کلیک بر روی بنر زیر از لوازم کوهنوردی و کمپینگ دارمارت دیدن فرمایید .

بهترین مکان های کوهنوردی در ایران

admin
درباره ما
دیدگاه کاربران 2 دیدگاه
  • پرهام عطایی 28 مه 2020 / 2:35 ب.ظ

    سبلان واقعا زیباس

    • فرید 7 ژوئن 2020 / 10:43 ق.ظ

      بله ارتفاعات سبلان واقعا زیباست و یکی از بهترین مکان های کوهنوردی برای عزیزان می باشد

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X